Co kytarám škodí?
Pokud porovnáme například smyčcové nástroje a kytary, mají kytary mnohem kratší životnost. Je to dáno zejména tím, že jsou kytary vyráběny z plochých desek, které se dříve propadají. Životnost tohoto hudebního nástroje se tak pohybuje v řádu desetiletí.
Tomuto strunnému nástroji škodí celá řada vlivů. Zejména pak střídání počasí. Chladivé až mrazivé počasí či střídání teplot velice škodí laku kytary. Lak má pak tendenci praskat. Proto buďte velice opatrní při přenášení kytary bez obalu z tepla do zimy a obráceně. Přílišná vlhkost kytarám také neprospívá. Proto není vhodné nechávat kytaru například ve vlhkém sklepě. Dřevo naseje vlhkost, čímž se stává pružnější, a může dojít k ohnutí některých částí kytary. Nejčastěji se jedná o krk či ozvučnici.
Těmto hudebním nástrojům nejlépe vyhovuje prostředí s relativní vlhkostí kolem 50%. Na přesných hodnotách však nesejde. Pokud chceme, aby kytara vydržela co nejdéle, je nutné nevystavovat kytaru prudkým skokovým změnám vlhkosti a teploty.
Pokud si pořídíte celomasivní kytaru, je nutné vlhkost opravdu hlídat. Pokud máte polomasiv, hlídání vlhkosti nemusí být tak pečlivé. Jestli jste vlastníkem celopřekližkové kytary, o hlídání vlhkosti se nemusíte příliš starat. Pořídíte-li si už kytaru lepší a také dražší, je vhodné investovat pár korun také do vlhkoměru, který měří vlhkost.
Kytaře škodí také příliš suchý vzduch. Proto není dobré uskladňovat kytaru do skříně nebo k topení. Občas mohou pomoci také různé nástrojové zvlhčovače, které se vkládají do rezonančního otvoru kytaru. Velkým nepřítelem kytary jsou také příliš vysoké teploty. Nenechávejte ji tedy na přímém slunečním záření, u topení nebo třeba blízko táborovému ohni. Může totiž dojít k odlepení kobylky či poškození laku. Nárazy kytaře rozhodně také nesvědčí.
Co kytarám také nesvědčí, je časté vyměňování strun. Pokud je nutné struny vyměnit, používejte ty stejné. Pokud byste totiž použily struhy, které mají různou tvrdost, tloušťku a tedy i tah, může dojít k ohnutí krku ve směru tahu strun.