Kytary
Kytary patří mezi nejrozšířenější strunným hudebním nástrojům. Jedná se také o jeden z nejstarších hudebních nástrojů. Zmínku o ní můžeme naleznout také v Bibli, pod názvemkinnór. Vypadala velice podobně, jako dnešní kytara. Hudebník hrál na struny a tím vyluzoval krásné zvuky. Postupem času však docházelo k rozvoji kytar. Kytara, jakou známe dnes, se začala vyrábět již v 18. století. Kytary měly tvar arabské osmičky a také rezonanční otvor. V tomto století byl také největší zájem o kytary, který byl utlumen v 19. století, kdy velkou oblibu získal klavír. Samotný název kytary vychází z řeckého kithara a arabského kitára.
Zakoupit si můžete nejrůznější typy kytar. Nejrozšířenější jsou pak akustické kytary a kytary elektrické. Akustické kytary ke svému hraní nepotřebují opravdu nic. Akustické kytary se mohou dělit na španělské kytary – špěnělky, westernové kytary, jumbo, havajské kytary nebo jazzové kytary. Záleží na tom, jaký styl hudby si přejete hrát. Pokud máte rádi vážnou hudbu, nejlepší volbou budou pro vás španělky, které mají nylonové struny. Při hře na elektrickou kytaru je zapotřebí různých zařízení, například zesilovač. Mezi nejdůležitější části elektrické kytary patří snímač, což je vlastně cívka tvořená magnety. Při hře může dojít také ke vzniku nežádoucích zvuků. Abyste tomu předešli, zakupte si elektrickou kytaru již s kvalitním snímačem.
Mezi kytary dále řadíme baskytaru neboli basovou kytaru. Ta je někdy mylně označována za basu. Hlavním úkolem baskytary je hrát basovou linku. Svým hlubokým zvukem vám může připomínat kontrabas. Banjo je dalším nástrojem, který velice připomíná kytaru. Tento strunný nástroj se nejlépe hodí při county hudbě.
Při výběru kytary buďte velice opatrní. Nejedná se totiž o levou náležitost, a jestli se opravdu chcete hře na kytaru věnovat déle, je dobré něco do ní investovat. Rozhodně se vám to vrátí. Při výběru si nejdříve musíte ujasnit, jaký typ hudby chcete hrát. Poté se zaměřte na dřevo, ze kterého je kytara vyrobena. Vlhkost je jedním z úhlavních nepřátel kytar. Proto se prodavače také zeptejte, zda u námi vybrané kytary je nutné sledovat vlhkost v místnosti, kde je kytara uložena. Velice důležité jsou také struny. Pokud si vyberete španělku, je vhodné na ni nechat nylonové struny. Pokud byste je vyměnili za kovové, ne všechny kytary to mohou vydržet.
Když už jsme se zmínili o strunách, povězme si jen něco málo k jejich výměně. Může se stát, že si zakoupíte kytaru s nylonovými strunami a chcete je vyměnit za kovové, či čas od času může dojít k prasknutí struny. Proto je nutné struny vyměnit. Nejdříve uvolníme jednu strunu. Rozhodně není dobré uvolnit všechny struny najednou. Poté, co je struna uvolněna, ji opatrně vyndáme. Novou strunu nejdříve provlečeme na kobylce. Struny pak natahujeme směrem k ladicím kolíkům. Tam strunu provlečeme otvorem, několikrát otočíme a znovu provlečeme. Pak už jen strunu velice opatrně a pomalu napínáme. Dávejte však velký pozor, aby vám znovu nepraskla. Dále stačí už jen kytaru naladit.
V dnešní době není ladění kytary nijak náročné. Existují totiž elektronické ladičky, se kterými je ladění rychlé a přesné. Pokud však ladičku nevlastníte, můžete kytaru naladit také podle svého sluchu. Ladění kytary podle sluchu rozlišujeme na ladění pomocí flažoletů a na ladění podle stejných tonů. Ladění podle stejných tónů je často označováno jako ladění pomocí 5. a 4. pozice.