Jak si správně vyměnit strunu?
Pokud jste si zakoupili novou kytaru a nevyhovují vám struny, není žádný problém je vyměnit.Velice často se také stává, že se kytara hraním opotřebovává a tak čas od času může dojít také z přetržení struny.
Nejdříve ze všeho je nutné vyndat stávající struny.Rozhodně neuvolňujte všechny struny najednou. Pokud byste tak učinili, mohlo by dojít k uvolnění napětí krku. Struny vyndáváme velice opatrně. Otáčíme velice pomalu ladícím kolíkem, jako bychom chtěli naladit nižší tón. To provádíme do doby, dokud není struna naprosto volná. Poté je musíme vymotat z kolíčku. Struna pak zůstává vyset pouze na kobylce. Z té již není žádný problém ji sundat. Takto budeme postupovat při uvolnění každé struny. Struny je dobré vyměňovat v pořadí: e, E, h, A, g, D. Tento způsob je totiž velice šetrný k našemu nástroji. Pod uvolněnou strunou se velice často hromadí prach. Proto je dobré, když už vyměňujeme struny, tento prach vlhkým hadříkem utřít.
Následuje asi nejtěžší část. Jde o nandání nové struny. Strunu nejdříve provlékneme na kobylce. Pokud máte starší kytaru, kde se nacházejí plastové kolíky, vsuneme novou strunu do otvoru a ten pak tímto kolíčkem zajistíte. Nakonec je nutné kolíček přitlačit, aby struna neměla tendenci vyskakovat. Novou strunu pak natahujeme až na konec a nandáme nultý pražec. Strunu je následně nutné protáhnout skrz dírku v kolíčku směrem ke kobylce. Takto provlečenou strunu pak musíme několikrát omotat kolem kolíčku a znovu provléknout. U slabších strun, jako jsou „e“ či „h“ je dobré provést omotání kolem kolíčku minimálně 6x. U větších strun pak stačí jen 2 nebo 3 otáčky. Strunu dále natočíme směrem ven z hlavy a začneme točit kolíčkem a strunu napínat. Musíte to však dělat velice opatrně, aby nedošlo k přetržení struny.
Jakmile je nejhorší za námi stačí jen kytaru správně naladit a provést drobné estetické úpravy, jako je zastřižení trčících strun.